Odprysk na szybie a przegląd – czy auto przejdzie badanie techniczne?

Zbliża się termin kolejnego przeglądu Twojego auta, a na przedniej szybie pojawił się odprysk? Wielu kierowców zastanawia się w takiej sytuacji, czy pojazd nadal może być uznany za całkowicie sprawny. Jak do tej sprawy odniesie się fachowiec? Czy pozytywnie oceni stan Twojego auta? Oto garść informacji na ten temat!

Czy odpryski na szybie stanowią realny problem?

Drobne kamyki i kawałki asfaltu podbijane są przez auta w trakcie jazdy. To powoduje uderzenia w przednią szybę następnego samochodu. Powstaje wtedy niewielkie uszkodzenie powierzchni nazywane odpryskiem na szybie

Najbardziej niebezpieczne są odpryski pojawiające się w polu widzenia kierowcy. Bardzo utrudniają  koncentrację, co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.  Ponadto, takie odpryski mogą też stać się źródłem większych uszkodzeń, zwłaszcza gdy pęknięcie zacznie się rozchodzić. Często pozornie niegroźne odpryski stają się bezpośrednią przyczyną konieczności wymiany całej przedniej szyby.

Oprysk na szybie a przegląd – jak diagnosta oceni stan pojazdu?

Podczas przeglądu sprawdzany jest aktualny stan pojazdu. Diagnosta przeprowadza kontrolę poszczególnych układów w pojeździe. Prowadzona jest też diagnostyka komputerowa. Oceniana jest jego sprawność i stan techniczny. Celem badania jest zweryfikowanie poziomu bezpieczeństwa jazdy takim autem.

Dlaczego diagnosta sprawdza stan szyb?

Podczas przeglądu dokładnie sprawdzane są także szyby. Jeśli ich integralność jest zaburzona, czyli np. widać ślady uszkodzeń, pęknięcia czy wgniecenia, diagnosta może uznać, że pojazd jest niesprawny. Wynika to z faktu, iż odpryski często powodują powstanie refleksów świetlnych i znacząco obniżają wytrzymałość mechaniczną szyby. Dlatego najlepiej jest jak najszybciej naprawić odprysk na szybie, aby przegląd auta nie zakończył się fiaskiem z uwagi na obecność takiego uszkodzenia.

https://www.traditionrolex.com/1

Czy każdy odprysk może stać się problemem w czasie badania technicznego?

Diagnosta sprawdza wielkość odprysków, ich rozmieszczenie i stan. Samochód nie przejdzie badania technicznego, gdy odprysk na szybie ma średnicę większą niż 10 mm, znajduje się w polu widzenia kierowcy lub gdy rozchodzi się w różne strony.

Odprysk na szybie a przegląd – dlaczego diagnosta nie podbije dowodu rejestracyjnego?

Diagnosta podczas przeglądu technicznego pojazdu kieruje się szeregiem wytycznych, mających na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. W przypadku odprysków na szybie, kluczowe staje się ich położenie oraz wielkość. Odpryski znajdujące się w polu widzenia kierowcy, szczególnie te większe lub te, które mogą rozprzestrzeniać się tworząc pęknięcia, mogą znacząco obniżać widoczność i, tym samym, bezpieczeństwo jazdy.

Z tego względu, jeśli diagnosta uzna, że odprysk na szybie przedniej może zagrażać bezpieczeństwu, może to być podstawą do nie podbicia dowodu rejestracyjnego, a to znów oznacza, że pojazd nie przejdzie przeglądu technicznego. Decyzja ta opiera się na ocenie ryzyka, jakie niesie ze sobą dany defekt, i podkreśla znaczenie nienagannego stanu szyb w kontekście ogólnej sprawności technicznej pojazdu.

Kontrola drogowa policji a odprysk na szybie czołowej

W trakcie kontroli drogowej stan techniczny pojazdu, w tym stan szyby czołowej, może zostać poddany szczegółowej ocenie przez funkcjonariusza policji lub innego uprawnionego organu. Odprysk na szybie czołowej, w zależności od jego wielkości i położenia, może być uznany za element zagrażający bezpieczeństwu. Szczególną uwagę zwraca się na odpryski umiejscowione bezpośrednio w polu widzenia kierowcy, które mogą zakłócać jego widoczność i reakcję na drogowe sytuacje. W przypadku stwierdzenia, że odprysk znacząco wpływa na bezpieczeństwo jazdy lub przekracza określone normy, kierowca może zostać ukarany mandatem, a pojazd może zostać skierowany na dodatkowy przegląd techniczny. 

Czy można naprawić odprysk na przedniej szybie?

Aby szybko naprawić odprysk na przedniej szybie, należy go zabezpieczyć. Warto umówić się w tym celu z profesjonalnym punktem naprawy. To sposób na wzmocnienie struktury szyby w miejscu uszkodzenia i zachowanie jej funkcjonalności. Jeśli tylko odprysk jest nie większy niż 25 mm i nie znajduje się blisko krawędzi szyby, najprawdopodobniej będzie możliwa jego naprawa. Tym samym przedłużysz żywotność przedniej szyby i unikniesz ryzyka, że auto nie przejdzie badania technicznego.

Nie warto bagatelizować odprysków na przedniej szybie. Mogą być one przyczyną braku pozytywnego przejścia przeglądu technicznego. Dlatego jak tylko zauważysz, że na szybie pojawiło się uszkodzenie, jak najszybciej zabezpiecz odprysk, na przykład taśmą klejącą i udaj się na naprawę. Im szybciej poddasz odprysk naprawie, tym mniej zanieczyszczeń dostanie się do tego miejsca i jego usunięcie będzie możliwe z zachowaniem przejrzystości szyby. Usługę naprawy uszkodzeń tego typu świadczy wiele profesjonalnych firm – z całą pewnością warto zaufać doświadczeniu fachowców, zamiast zamartwiać się o wynik przeglądu!

Skorzystaj z naszych usług naprawy odprysków na szybie:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *