Zauważyłeś na swojej przedniej szybie odprysk i zastanawiasz się, co dalej? Czy można bezpiecznie jeździć takim pojazdem i jakie mogą być tego ewentualne konsekwencje? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące odprysków na przedniej szybie auta!
Odprysk na szybie – czy można jeździć samochodem z uszkodzoną szybą?
Pojawienie się odprysku na szybie samochodu może być wynikiem uderzenia małym kamieniem albo grudką asfaltu podrzuconą podczas jazdy przez inne pojazdy poruszające się po jezdni. Oprócz przypadkowego uszkodzenia, powierzchnia szkła może też zostać naruszona na skutek działania osób trzecich lub też podczas gradu. Szyba nie kruszy się ani nie łamie, ponieważ złożona jest z dwóch tafli szkła i specjalnej folii, która zapewnia jej integralność.
Czy w przypadku wystąpienia odprysku można kontynuować jazdę? W świetle obowiązującego prawa, takie postępowanie jest rozumiane jako przemieszczanie się niesprawnym pojazdem. To z kolei może mieć dla kierowcy i właściciela auta dotkliwe konsekwencje. Dlatego, zgodnie z przepisami, nie można jeździć z odpryskiem na szybie. Należy bez zbędnej zwłoki dokonać jego naprawy.
W niektórych sytuacjach należy wymienić szybę. Dzieje się tak, gdy uszkodzenie jest sporych rozmiarów (średnica pajączka wynosi więcej niż 2 cm) lub znajduje się zbyt blisko brzegu szyby.
Prawo o ruchu drogowym – czy można jeździć z odpryskiem na szybie?
Prawo polskie określa, że kierowca pojazdu musi mieć zapewnione pełne pole widzenia. W związku z tym, praktycznie każde uszkodzenie szyby – niewielki odprysk, tzw. pajączek lub rysa, może stać się powodem zatrzymania przez policję i wypisania mandatu. Dotyczy to zwłaszcza uszkodzeń rozchodzących się na zewnątrz lub takich, które znajdują się w polu widzenia osoby kierującej pojazdem.
Mimo to kierowcy nieraz zastanawiają się, czy z odpryskiem na szybie można jeździć. Obecność takiego uszkodzenia negatywnie wpływa na widoczność i w skrajnych przypadkach może być okolicznością sprzyjającą wystąpieniu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Głównymi przyczynami są rozproszenie kierowcy i refleksy powstające pod wpływem promieniowania słonecznego.
Konsekwencje jazdy samochodem z „pajączkiem” na przedniej szybie
Zauważyłeś uszkodzenie i nie wiesz, czy można jeździć z odpryskiem na szybie? Musisz być świadomy tego, że nawet niewielkie uszkodzenie na przedniej szybie jest podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Jego odzyskanie wymaga naprawy szyby i przejścia ponownego przeglądu samochodu. Dopiero wtedy można ubiegać się o zwrot dowodu rejestracyjnego. W takiej sytuacji oczywiste jest, że zamiast jeździć z odpryskiem, najlepiej bezzwłocznie naprawić lub wymienić szybę.
Wśród konsekwencji finansowych jazdy samochodem z odpryskiem warto też wymienić fakt, iż uszkodzenie może się z czasem powiększać na skutek naprężeń działających na szybę. W wyniku tego może dojść do sytuacji, w której konieczna będzie wymiana przedniej szyby na nową. Koszt elementu i usługi może, w przypadku niektórych pojazdów, sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Natomiast naprawa uszkodzenia przy pomocy specjalnej żywicy jest znacznie tańsza, dlatego warto się na nią zdecydować od razu, jak tylko zauważysz ubytek w szybie.
Co zrobić z odpryskiem na szybie?
Jeśli na przedniej szybie pojazdu pojawi się odprysk, należy go tymczasowo zabezpieczyć, np. przezroczystą taśmą klejącą i jak najszybciej naprawić. Najlepiej zaufać w tej kwestii profesjonalistom i udać się do punktu świadczącego usługi naprawy odprysków. Dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń, środków i technik, uszkodzenie będzie fachowo usunięte. Nie tylko poprawi to widoczność i estetykę pojazdu, ale też uchroni przed zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i nałożeniem mandatu w wysokości do kilkuset zł.
Część odprysków na przedniej szybie można naprawić. Dzięki szybko podjętym krokom szyba zachowa swoją integralność, a uszkodzenie nie będzie się rozchodzić w formie tzw. pajączka. Dlatego właśnie dobrą praktyką jest bezzwłoczne naprawianie odprysków. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z profesjonalnej usługi naprawy szyby.
Zobacz również: