Jak zlikwidować rysy na szybie okiennej?

Denerwują Cię zarysowania na szybie okiennej? Zwłaszcza w słoneczne dni, gdy chcesz wpuścić do wnętrza więcej światła, rysy mogą skutecznie uprzykrzać Ci dzień. Na szczęście są sprawdzone sposoby na polerowanie szyb okiennych – zarówno domowe, jak i profesjonalne. Który z nich okaże się skuteczny w przypadku Twoich okien? Wypróbuj je i sprawdź!

Dlaczego dochodzi do zarysowania szyb okiennych?

Powody mogą być bardzo różne, ale zwykle mają jeden wspólny czynnik – twardy materiał, który wszedł w kontakt z powierzchnią szyby.  Może to być piasek niesiony przez wiatr, gałęzie, czasem też zabawki rzucane przez dziecko, czy pazury psa lub kota, który zawzięcie drapie po szybie balkonowej.

Poza tym niekiedy sami jesteśmy sobie winni, gdy niewłaściwie zabezpieczymy powierzchnię okien przy renowacji ram lub malowaniu ścian. Późniejsze czyszczenie pozostałości po farbie lub lakierze za pomocą noża do tapet, czy zwykłego noża kuchennego to pierwszy krok do zarysowania szyb okiennych. Również zwykłe mycie okien może doprowadzić do powstania mikrorys i zadrapań, jeśli będziemy to robili nawet lekko zabrudzoną szmatką. Często zdarza się, że przecieramy szmatką mocniej zabrudzoną ramę okna, a następnie samą szybę i gotowe – pojawiają się rysy na oknie.

Domowe sposoby na polerowanie szyb okiennych – pasta do zębów i soda oczyszczona

Te dwie metody pojawiają się najczęściej wśród wszystkich propozycji wymienianych przez internautów. Zgadzamy się z tym, ale tylko w przypadku delikatnych i niewielkich rysek. Pasta do zębów i soda oczyszczona posiadają właściwości polerujące, dlatego mogą sprawdzić się w domowym polerowaniu szyb okiennych.

Jak je zastosować? Pastę do zębów nanieś na suchą gładką szmatkę i przecieraj nią powierzchnię, wykonując okrężne ruchy. Czynność ta powinna trwać do kilka minut. Po jej zakończeniu przetrzyj polerowane miejsce mokrą szmatką, by pozbyć się pozostałości pasty do zębów.

W przypadku sody oczyszczonej, polerowanie szyb okiennych wykonuje się nieco inaczej. Najpierw musisz wykonać pastę w proporcji 2:1, mieszając sodę z wodą. Kolejne kroki są już bardzo podobne – nałóż preparat na miękką szmatkę, przecieraj okrężnymi ruchami i zmyj pozostałości mokrą ściereczką. Jeśli efekt nie jest zadowalający, możesz powtórzyć czynność.

Domowe zastosowanie profesjonalnych preparatów do polerowania szyb okiennych

Oprócz typowo domowych produktów możesz zastosować również profesjonalne środki do polerowania. Oczywiście ich zastosowanie wymaga nieco więcej wprawy i ścisłe stosowanie się do wytycznych producenta. Do takich akcesoriów zaliczają się:

  • pasty polerskie;
  • tarcza szlifierska do szkła;
  • wełna stalowa.

O ile pasta polerska i wełna stalowa mogą jeszcze zostać użyte przez amatorów, o tyle tarcze szlifierskie do szkła to już zupełnie inny poziom zaawansowania. W sklepach budowlanych bez trudu kupisz zarówno pasty jak i wełnę do polerowania. Możesz przy ich pomocy wypolerować szklane powierzchnie.

Pierwszym krokiem jest dokładne odtłuszczenie powierzchni. Możesz zastosować do tego celu płyn do szyb z alkoholem lub umyć okna wodą z płynem do naczyń (ma świetne właściwości odtłuszczające). Kolejnym krokiem jest już naniesienie na filc odpowiedniej ilości pasty polerskiej. Możesz również zastosować zestawy do polerowania, które mają już wszystko, co niezbędne do dokładnego polerowania szyb okiennych.

Zastosowanie wełny stalowej wymaga nieco innego podejścia. Oczywiście odtłuszczenie powierzchni to punkt wspólny, jednak samo użycie wełny stalowej różni się od poprzednich metod. Konieczna jest tu ochrona osobista – lateksowe rękawiczki i maska. Wełna stalowa ma to do siebie, że mocno się pyli, dlatego pamiętaj o podłożeniu czegoś pod okno, by nie zabrudzić powierzchni.

Najwyższa skuteczność polerowania szyb domowych

Każda z powyższych metod ma swoje ograniczenia. Najczęściej  znajdują one zastosowanie przy niewielkich rysach na szybie. Poza tym nie przynoszą tak dobrych rezultatów, gdy uszkodzeń jest więcej.
To dlatego, że polerowanie szyb okiennych najlepiej jest wykonać maszynowo. Profesjonalne sposoby takie jak tarcze szlifierskie do szkła i maszyny polerskie zapewniają nieporównywalnie lepsze rezultaty.

Dlatego jeśli oczekujesz absolutnie najlepszego efektu i nie chcesz się męczyć z domowymi metodami, skorzystaj z doświadczenia i metod specjalistów w tej dziedzinie. To odpowiednia propozycja dla tych, którzy oczekują profesjonalnej usługi i najwyższej jakości.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *