Rysy na szybie od wycieraczek – jak usunąć?

Przetarcia i rysy po wycieraczkach mogą mocno przeszkadzać podczas jazdy samochodem. To szczególnie uciążliwe, gdy jedziesz pod słońce lub wieczorem oślepiają Cię kierowcy z naprzeciwka. Załamujące się światło może przeszkadzać w prawidłowej ocenie odległości lub utrudniać dostrzeżenie obiektów. Dlatego na myśl przychodzi samodzielne polerowanie szyb samochodowych. Czy to dobry pomysł? Jeśli tak, jak się do tego zabrać? Zobacz nasz poradnik!

Dlaczego szyba przednia rysuje się od wycieraczek?

Powody są proste i często wynikają z drobnych zaniedbań. Po pierwsze, wycieraczki samochodowe mają swój czas przydatności, gdy guma jest miękka i skutecznie zbiera zanieczyszczenia i wodę. Jednak zbyt długie korzystanie z jednego zestawu wycieraczek powoduje stwardnienie gumy i powstawanie początkowo małych, następnie dużych i widocznych przetarć na szybie.

Po drugie, pod powierzchnię szyby mogą przedostawać się liście, drobinki piasku czy nawet niewielkie gałązki. Gdy włączysz wycieraczki bez wcześniejszego oczyszczenia ich, rysy na powierzchni szyby czołowej są niemal pewne.

Unikaj też wycierania szyby bez płynu do spryskiwaczy. Może Cię kusić, by tak robić zwłaszcza gdy na jej powierzchni jest nalot z kurzu. Nie chcesz go rozmazywać, a jedynie szybko się pozbyć właśnie przy pomocy wycieraczek. Pamiętaj jednak, że to prosta droga do zarysowania powierzchni.

Samodzielne polerowanie szyb samochodowych – czym wykonać?

Usuwanie rys po wycieraczkach możesz przeprowadzić samodzielnie. Potrzebne Ci do tego będą:

  • zestaw do usuwania rys (w jego skład wchodzi najczęściej pad polerski z filcu i proszek polerski, czyli dwutlenek ceru);
  • polerka lub wiertarka z funkcją regulacji obrotów (bardzo ważne!);
  • ściereczka do usuwania pozostałości po paście;
  • spryskiwacz z wodą do zapewniania wilgotności na powierzchni polerowanej.

Oprócz tego pamiętaj o podstawowych środkach do mycia, które przydadzą Ci się, zanim przejdziesz do właściwego polerowania szyb samochodowych.

Jak przeprowadzić polerowanie szyb samochodowych?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zacznij od dokładnego umycia auta. Możesz skorzystać z myjni lub wykonać ten proces samodzielnie. Najważniejszą rzeczą jest usunięcie z karoserii lotnych zabrudzeń, a z szyby czołowej wszystkiego, co ją zanieczyszcza. Powierzchnia musi być czysta, odtłuszczona, pozbawiona nalotów, resztek asfaltu czy ptasich odchodów. Dopiero później przejdź do właściwego polerowania szyb samochodowych.

W kolejnym kroku zacznij od rozmieszania dwutlenku ceru. Jego konsystencja powinna przypominać gęstą pastę. Nanieś ją na krążek polerski i przy jego pomocy dotknij w kilku miejscach na szybie. Dopiero potem włącz polerkę lub wiertarkę i korzystając z niskich obrotów (maksymalnie 600 obr/min) zacznij dokładnie polerować powierzchnię.

Gdy zauważysz, że pasta zaczyna wysychać, przerwij proces i spryskaj ją wodą. Później możesz kontynuować polerowanie. Całość nie powinna zająć więcej niż kilka minut. Nie zapominaj o ciągłym zapewnianiu wody, by nie przegrzać polerowanej szyby. Na zakończenie usuń pozostałości pasty polerskiej mokrą szmatką i sprawdź efekty swojej pracy. Jeśli uważasz, że można coś jeszcze poprawić, wykonaj proces ponownie.

Profesjonalne polerowanie szyb samochodowych zapewnia lepsze efekty

Zwłaszcza właściciele starszych pojazdów i osoby wyspecjalizowane w obsłudze maszyn polerskich, chętniej wykonują samodzielne polerowanie szyb samochodowych. Co wtedy, gdy Twoje auto jest prawie nowe lub zupełnie nie masz dostępu do urządzeń polerskich?

Najlepsza opcja to skorzystanie z usług specjalistów w dziedzinie polerowania szyb samochodowych. Ich umiejętności, dostęp do profesjonalnych produktów i doświadczenie sprawiają, że efekt po prostu będzie lepszy niż przy samodzielnych próbach usuwania rys. Realizacja usługi będzie też zdecydowanie szybsza, bo takie warsztaty zatrudniają osoby biegłe w swoich fachu. Dlatego warto skorzystać z opcji profesjonalnego polerowania szyb samochodowych? By zaoszczędzić na czasie i ewentualnych błędach (bywają kosztowne!), które amatorzy często popełniają.

Pamiętaj, że jeśli wypolerujesz szybę nieumiejętnie, może ona jeszcze mocniej załamywać światło i wręcz uniemożliwiać bezpieczną jazdę. Dlatego postaw na pomoc renomowanego warsztatu.

Zobacz nasze podstrony:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *