Jak wypolerować szybę okienną?

Rysy na oknach mogą pojawić się z różnych powodów, często nawet podczas zwykłego mycia. Zazwyczaj dochodzi do uszkodzeń, kiedy na czyszczonej powierzchni znajdują się resztki piasku oraz podczas używania nieodpowiednich środków czyszczących. Zarysowanie szyby zdarza się również, kiedy w nieodpowiedni sposób chcemy pozbyć się pozostałości kleju z powierzchni i użyjemy do tego na przykład szorstkiej gąbki. Często gałęzie pobliskich drzew lub gradobicie mogą też doprowadzić do uszkodzeń, a zwierzęta domowe mogą porysować szybę.

Taka uszkodzona szyba staje się irytująca, ponieważ inaczej odbija światło czy zaburza obraz. Wiele osób myśli, że jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wymiana całego okna. Jednakże, istnieje inne, dużo tańsze rozwiązanie – polerowanie szyb okiennych. Dzięki temu zabiegowi szyba odzyska swój pierwotny blask i nieskazitelną powierzchnię.

Polerowanie szyb okiennych – czy to możliwe?

Zarysowania na szybach pojawiają się bardzo często, ale nie zawsze oznaczają konieczność wymiany całego okna. Płytkie rysy można spróbować usunąć samodzielnie. Do tego celu można użyć pasty polerskiej i miękkiego filcu. Należy jednak pamiętać, że samodzielne usuwanie rys wymaga cierpliwości i precyzji. Niewłaściwe wykonanie pracy może spowodować większe uszkodzenia, których nawet specjalista nie będzie w stanie naprawić.

Usuwanie głębszych rys to zadanie dla osób z doświadczeniem w obsłudze elektronarzędzi, które nie boją się ryzyka uszkodzenia szyby. Można również zlecić to specjalistom, którzy ocenią wielkość uszkodzeń i dobiorą odpowiednie środki i narzędzia do ich usunięcia. Prawidłowo wykonana operacja pozwala całkowicie usunąć rysy i przywróci szybom pierwotny blask, zapewniając 100% przezroczystości.

Polerowanie szyb okiennych polega na zeszlifowaniu powierzchni szkła do głębokości najgłębszej rysy. Ta praca wymaga doświadczenia, aby uniknąć większych uszkodzeń lub pęknięcia szyby. Jak więc przystąpić do tego procesu?

Polerowanie szyb okiennych – jak zrobić to krok po kroku?

Aby prawidłowo przygotować się do tego zadania, potrzebne będą narzędzia i środki oraz zabezpieczenie okna. Do polerowania potrzebne będą polerka rotacyjna, filc polerski, tlenek ceru, alkohol izopropylowy, taśma malarska, folia ochronna, płyn do mycia szyb, ściereczki z mikrofibry i woda.

Zaczynamy od dokładnego umycia zarysowanego okna. Spłukujemy brud z tafli, a następnie myjemy okno płynem do mycia szyb. Należy pamiętać by dokładnie wyczyścić rogi oraz ramy okna. Zabezpieczamy krawędzie za pomocą taśmy malarskiej. Jeśli obawiasz się rozprysków pasty polerskiej, zabezpiecz folią obszar sąsiadujący z polerowaną powierzchnią.

Polerowanie obejmuje obszar rys i około 40 cm wokół niego. Gdy rysy są głębokie, trzeba będzie wypolerować znacznie większy obszar, aby uzyskać równą taflę na całej powierzchni szyby.

Gdy powierzchnia jest czysta, przygotowujemy pastę polerską, mieszając tlenek ceru z wodą w proporcji 1:1. Można również użyć gotowej pasty polerskiej dostępnej na rynku. Spryskujemy filcową nakładkę wodą i nakładamy na nią równomiernie niewielką ilość pasty polerskiej. Delikatnie spryskujemy powierzchnię szyby wodą i przystępujemy do polerowania. Pamiętaj, aby zacząć od niskich obrotów i lekko docisnąć polerkę do szyby. Ruchy powinny być precyzyjne, w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Z czasem, gdy wody na szybie ubywa, możemy zwiększać obroty maszyny. Pamiętaj, aby nie polerować szyby na sucho. Sprawdzaj co jakiś czas ilość pasty polerskiej na filcu i uzupełniaj ją w razie potrzeby. Kontroluj również, czy powierzchnia szyby się nie nagrzewa. Spryskaj ją wodą co jakiś czas i zrób przerwę w polerowaniu. W ten sposób polerujemy całą powierzchnię.

Polerowanie szyb okiennych – jak zakończyć proces?

Po wypolerowaniu szyby okiennej, należy zmyć resztki pasty polerskiej. Usuwamy taśmę ochronną oraz folię, a następnie myjemy szybę przy pomocy ściereczki z mikrofibry i płynu do mycia szyb. Trudne do usunięcia miejsca należy umyć alkoholem izopropylowym, a następnie przetrzeć nim całą szybę, aby usunąć tłuste plamy. Jeśli rysy na szybie były bardzo głębokie, osoby bez doświadczenia mogą mieć problem z ich usunięciem. Zbyt długie polerowanie lub nierównomierny nacisk polerki na szybę może doprowadzić do powstania na niej efektu soczewki, co załamuje światło i psuje walory estetyczne.

W przedstawiony przez nas sposób możesz wypolerować szybę okienną i pozbyć się z niej rys. Dla osób, które obawiają się samodzielnie usuwać zarysowania, polecamy skorzystanie z usług profesjonalistów.

Profesjonalna firma najpierw oceni zarysowania, dobierze odpowiednie narzędzia i środki, i sprawnie wypoleruje szybę, a Ty dzięki temu będziesz mógł cieszyć się gładką taflą i idealną przejrzystością swoich szyb. Usługa taka jest zdecydowanie tańsza niż wymiana całego okna i pomaga oszczędzać surowce wykorzystywane do produkcji szyb.

GLASS POLISH Live Chat

Cześć, Twoja satysfakcja jest dla nas najważniejsza, jesteśmy gotowi odpowiedzieć na Twoje pytania...