Jak wypolerować szybę samochodową?

Każdy kierowca po pewnym czasie użytkowania nawet nowego auta, mierzy się z problemem powstających rys na szybach. W większości pojawiają się one na przedniej szybie, na skutek uderzeń drobinek piasku czy innych zanieczyszczeń, których łatwo znaleźć na drodze. Zabrudzone lub zużyte wycieraczki mogą również przyczynić się do powstawania drobnych rys. Wszystkie te czynniki prowadzą do pogorszenia stanu wizualnego szyb i utrudnienia dobrej widoczności podczas jazdy nocnej. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem? Istnieje kilka możliwości. Możemy zdecydować się na wymianę całej szyby, co może jednak wiązać się z wysokimi kosztami. Dla osób, które czują się pewnie w użyciu elektronicznych narzędzi, dysponują wolnym czasem oraz nie boją się ryzyka pęknięcia, polecamy samodzielne polerowanie szyby. To dla Was przygotowaliśmy ten poradnik. Jednak, jeśli nie masz pewności, czy dasz sobie radę – polecamy udać się do specjalistów, którzy wykonają tę pracę za nas i przywrócą szybom blask i przezroczystość. Jak więc wypolerować szybę w samochodzie i poprawić widoczność w nocy? Zapraszamy do naszego poradnika.

Polerowanie szyb samochodowych – jak się do tego przygotować?

Renowacja szyb w samochodzie zazwyczaj dotyczy szyby przedniej. Zarysowania na niej utrudniają widoczność na drodze, zwłaszcza w nocy i psują aspekt wizualny, co może zmniejszyć wartość auta. Aby prawidłowo przygotować się do procesu polerowania, w pierwszej kolejności musimy zadbać o odpowiednie miejsce. Polecamy garaż, który zapewni oświetlenie i ochronę przed podmuchami wiatru, które mogą nanieść kurz i spowodować większe zarysowania. Należy również zapewnić dostęp do źródła prądu. Do polerowania potrzebne będą polerka rotacyjna oraz filc polerski i tlenek ceru, a także alkohol izopropylowy, taśma malarska, folia ochronna, płyn do mycia szyb, ściereczki z mikrofibry i woda. Kiedy mamy odpowiednie miejsce oraz narzędzia, można przystąpić do pracy. Samo polerowanie powinno zająć około 1-1,5 godziny, ale wcześniej należy również prawidłowo przygotować powierzchnię szyby do tego procesu. Rozpoczynamy od dokładnego umycia, co jest ważne, bo nawet najmniejsze zabrudzenia, które zostaną na szybie, mogą spowodować większe uszkodzenia. Najpierw spłukujemy największy brud lub myjemy auto na myjni, a następnie czyścimy powierzchnię płynem do mycia szyb. Należy również pamiętać, aby dokładnie umyć okolice uszczelek, w których mogą zalegać resztki brudu. Ostatnim krokiem przygotowań jest zabezpieczenie uszczelek taśmą malarską i okolic szyby folią, żeby uniknąć odprysków pasty polerskiej. Po tych czynnościach można przystąpić do polerowania.

Polerowanie szyby samochodowej – jak zrobić to krok po kroku?

Wiemy już jak przygotować się do polerowania szyby samochodowej. Gdy szyba jest czysta, auto zabezpieczone, a my mamy wszystkie niezbędne narzędzia, możemy przystąpić do polerowania. Na początku przygotujmy pastę polerską. Możemy to zrobić mieszając tlenek ceru z wodą w proporcji 1:1 lub użyć gotowej pasty polerskiej dostępnej na rynku. Następnie spryskujemy filcową nakładkę wodą, a potem nakładamy na nią niewielką ilość pasty. Równomiernie rozprowadzamy ją po powierzchni filcu. Potem delikatnie spryskujemy szybę wodą i przystępujemy do polerowania. Można podzielić szybę na części, dzięki czemu łatwiej będzie śledzić postępy pracy lub polerować całość. Pamiętaj, aby zacząć od niższych obrotów i lekko docisnąć polerkę do szyby. Ruchy powinny być precyzyjne, w płaszczyźnie pionowej i poziomej, a z czasem można zwiększać obroty. Należy też sprawdzać, czy szyba się nie nagrzewa oraz kontrolować ilość pasty polerskiej pozostałej na filcu. Jeśli filc jest suchy, dodajemy małe porcje pasty i dbamy o to, aby polerowana szyba nie była sucha, spryskując ją wodą w razie potrzeby. W ten sposób należy wypolerować całą szybę w samochodzie.

Polerowanie szyb samochodowych – co potem?

Po wypolerowaniu szyby w aucie musimy natychmiast usunąć pozostałości pasty polerskiej. Usuwamy taśmę zabezpieczającą z uszczelek i za pomocą ściereczki z mikrofibry oraz płynu do mycia szyb czyścimy pozostałości pasty. W przypadku trudnych do usunięcia miejsc, używamy alkoholu izopropylowego, którym następnie warto przetrzeć całą szybę w celu jej odtłuszczenia. Niektóre rysy mogą być tak głębokie, że nie będziemy w stanie ich usunąć. Czasem i specjaliści nie mają możliwości usunięcia głębokich rys bez ryzyka uszkodzenia szyby. W takim wypadku jednak powinieneś zostać poinformowany o możliwości ryzyka pęknięcia szyby i samemu zdecydować, czy chcesz je podjąć. Tym sposobem możesz wypolerować wszystkie szyby w swoim samochodzie. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w polerowaniu, zajmie to nie więcej niż jedno popołudnie. Jeśli jednak nie masz tyle czasu lub obawiasz się ryzyka pęknięcia szyby podczas pracy, warto zastanowić się czy nie lepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Oni profesjonalnie zaopiekują się wyglądem Twoich szyb samochodowych, a efekt jaki osiągną z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy.