Jak chronić szybę samochodową przed zarysowaniami i uszkodzeniami?

Jesteś jednym z tych kierowców, którzy muszą mieć czyste szyby w aucie? Skoro tak, witaj w klubie! Czysta szyba czołowa jest nie tylko estetyczna, ale zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy w pełnym słońcu i w nocy. Jak ochronić ją przed zarysowaniami i innymi trwałymi uszkodzeniami? Przygotowaliśmy 4 skuteczne porady – poznaj je!

1. Dbaj o jakość wycieraczek samochodowych

Co często robi kierowca, który ma w aucie skrzypiące wycieraczki? Może używać większej ilości płynu do spryskiwaczy lub wymienić je na nowsze. Zalecamy zdecydowanie tę drugą opcję. Dlaczego? Guma w wycieraczkach twardnieje, kruszeje i pęka, co może prowadzić do powstawania zarysowań na szybie. W przypadku zaniedbania stanu wycieraczek może dojść do przerwania ich ciągłości, a wtedy ryzykujesz tarcie po szybie metalowym ramieniem. To prosta i krótka droga do poważnego uszkodzenia szyby.

Jak dbać o wycieraczki? Po prostu regularnie wymieniaj je na nowe. Przyjmuje się, że dobrej jakości pióra są w stanie spełniać swoje zadanie przez dwa lata od montażu. Oczywiście ich stan zależny jest nie tylko od czasu, ale też od:

  • częstotliwości użytkowania;
  • wystawiania auta na promienie słoneczne (pojazd garażowany lub nie);
  • stopnia dbania o ogólną czystość pojazdu;
  • korzystania z wycieraczek na sucho.

Jedno jest pewne – gdy gumy nie zbierają dokładnie lub zaczynają piszczeć to ostateczny moment na ich wymianę.

2. Unikaj mycia szyb bez płynu do spryskiwaczy

Pusty zbiorniczek na płyn do spryskiwaczy to katastrofa dla szyby czołowej. Pojawienie się nawet drobnych zabrudzeń wymaga przecież użycia wycieraczek, by je usunąć. Przejechanie piórami „na sucho” może spowodować przemieszczanie po szybie piasku i twardych zanieczyszczeń pod naciskiem metalowego ramienia. Kilkukrotne powtórzenie tej czynności w łatwy sposób może spowodować powstanie regularnych rys na szybie.

Ktoś mógłby powiedzieć – dobrze, ale w początkowej fazie wycieraczka zawsze działa na sucho. To prawda, ale i na ten problem można zaradzić. Wystarczy, że przed wyruszeniem w drogę odchylisz ramię i przetrzesz szmatką powierzchnię gumowego pióra. To naprawdę nie zajmuje zbyt wiele czasu, a może uchronić Cię przed koniecznością polerowania szyb. Taka czynność jest ważna zwłaszcza w autach, które nie są parkowane pod dachem.

3. Regularnie myj szybę miękką szmatką bez szwów

Wizyta na myjni samochodowej zwykle oznacza zlanie przedniej szyby wodą pod ciśnieniem. Co robisz później? Bierzesz do ręki szczotkę i szorujesz dach, szyby, może nawet felgi. Pamiętaj, że często szczotki montowane na myjniach samochodowych są miękkie tylko przez pewien okres po ich montażu. Poza tym zbierają na sobie piasek i brud, a Ty później taką szczotką szorujesz szybę. Nie rób tego.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest dokładne umycie szyby czołowej wodą z szamponem pod wysokim ciśnieniem, by pozbyć się stałych zanieczyszczeń. Po tej czynności zmyj detergent wodą zdemineralizowaną. W kolejnym kroku weź do ręki miękką szmatkę (może być mikrofibra) bez szwów i przy jej pomocy dokładnie wytrzyj szybę. Gotowe!

4. Staraj się nie myć szyby czołowej na stacjach paliw

Podobne działanie do używania szczotki na myjni samochodowej ma mycie szyb na stacji benzynowej. W wiadrze z wodą i detergentem jest zwykle zanurzona myjka wykonana z piany, która po drugiej stronie ma gumową ściągaczkę. Jeśli mowa o samej konstrukcji, nie ma w niej nic złego. Najważniejsze jednak jest to, co znajduje się w wiadrze. O ile właściciel stacji zapewnił pojemnik na czystą i brudną wodę, możesz jeszcze rozważyć umycie szyby. Jednak w większości przypadków na takiej myjce znajdziesz piasek, resztki owadów i inne zabrudzenia stałe. Naprawdę nie warto taką wodą myć szyby czołowej.

Jak widzisz, utrzymanie szyby samochodowej w dobrej kondycji nie jest specjalnie trudne. Wystarczy, że będziesz pamiętać o ww. zasadach i unikać niektórych bardzo ryzykownych czynności. Pamiętaj – troska o czystą szybę jest podstawową czynnością dla Twojego bezpieczeństwa na drodze. Nie warto zaniedbywać tego elementu pojazdu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *