Zarysowania na szybach – w domu czy aucie – mogą mocno irytować. Dlatego z czasem możesz szukać domowych sposobów na ich usunięcie. Jest kilka metod, które są pomocne zwłaszcza w płytkich i niewielkich uszkodzeniach. Poniżej podajemy i wyjaśniamy, w jaki sposób zastosować wszystkie z nich. Zaczynamy!
Usuwanie zarysowań na szybach pastą do zębów
Jedna z najłatwiejszych metod, którą możesz zastosować to polerowanie szyby pastą do zębów. Musi być zwykła, klasyczna, bez drobinek ścierających. Gdy upewnisz się, że masz taką pastę, możesz wykonać przy jej pomocy usuwanie zarysowań na szybie. Jak to zrobić?
- Najpierw dokładnie umyj porysowany fragment szyby, by pozbyć się zabrudzeń stałych.
- Nanieś małą ilość pasty do zębów na wilgotną miękką szmatkę (np. z mikrofibry).
- Okrężnymi ruchami staraj się trzeć powierzchnię szyby, by wyeliminować zarysowania.
- Po zakończeniu czynności dokładnie umyj szybę ponownie.
Jeśli uważasz, że efekt nie jest zadowalający, możesz go powtórzyć.
Niwelowanie zarysowań na szybie pastą polerską
W składzie past polerskich znajdują się substancje ścierne, które mogą zniwelować drobne rysy na szybach. Stanowią więc bardzo dobry sposób na wykonanie domowego polerowania powierzchni szklanych w celu usunięcia z nich uszkodzeń. Tutaj jednak ważne słowo przestrogi – nie każda pasta polerska nadaje się do szyb. Jeśli celujesz w ten typ produktu, sięgnij po te z najdrobniejszą gradacją ziaren ściernych. W przeciwnym wypadku efekt będzie odwrotny, a Tobie pozostanie jedynie profesjonalne polerowanie.
Instrukcja usuwania zarysowań z szyby przy pomocy pasty polerskiej jest zawarta na opakowaniu. W większości pokrywa się z wykorzystaniem pasty do zębów. Różnica polega na tym, że do pasty polerskiej może być dołączony filc, na który należy nanieść odrobinę produktu i polerować okrężnymi ruchami.
Soda oczyszczona w walce z zarysowaniami na szybie
Kolejny domowy sposób polega na zastosowaniu mieszaniny sody oczyszczonej z wodą. Należy zastosować proporcję 2:1, gdzie na jedną jednostkę wody musisz zastosować dwie miarki sody. Po wymieszaniu, konsystencja powinna przypominać pastę. Nanieś ją na wilgotną, miękką ściereczkę i wykonuj polerowanie podobnie jak w dwóch ww. metodach. Wodorowęglan sodu zawarty w produkcie jest drobnoziarnistym ścierniwem, które dobrze sprawdza się właśnie w usuwaniu niewielkich zarysowań na szybach.
Usuwanie rys na szybie wełną stalową
Ostatnią z domowych metod jest wykorzystanie wełny stalowej do polerowania szyb. To świetny materiał polerski, którego prawidłowe użycie może przynieść dobre rezultaty. Aby usunąć z szyb rysy i uszkodzenia powierzchniowe wybierz wełnę stalową o najdrobniejszej gradacji. Upewnij się, że przystępujesz do polerowania czystej, odtłuszczonej powierzchni.
Przed rozpoczęciem prac, kilka słów ostrzeżenia:
- wełna stalowa pyli się w czasie ścierania;
- unikaj polerowania nią elementów blisko ramy okiennej czy karoserii auta;
- stosuj tylko delikatne, okrężne ruchy;
- nie poleruj w ten sposób szyb z powłokami zabezpieczającymi czy antyrefleksowymi.
Zacznij od niewielkiego obszaru, by sprawdzić działanie wełny stalowej na szybie. Dopiero po upewnieniu się, że działa zgodnie z oczekiwaniami, przejdź do właściwego polerowania.
Domowe metody usuwania rys na szybach – nie zawsze skuteczne
Powiedzmy sobie szczerze – domowe metody działają tylko na drobnych rysach, które nie są głębokie. Mowa więc bardziej o polerowaniu i wygładzaniu powierzchni. Warto pamiętać, że prawidłowe użycie każdej z podanych wyżej opcji może przynieść dobre rezultaty na niewielkich zarysowaniach. Dzięki temu nie musisz szukać pomocy u specjalistów.Jeśli jednak nie zauważysz żadnej różnicy po ich zastosowaniu, oznacza to, że metody te są niewystarczające. Głębokie rysy mogą być zniwelowane tylko przez doświadczonych specjalistów, którzy posługują się dedykowanym sprzętem. Czasem lepiej oszczędzić sobie wysiłku czy ryzyka dodatkowego uszkodzenia szyby. Najlepszą opcją jest skorzystanie od razu z pomocy firmy, która pomoże w usunięciu zarysowań na szkle.